CHANGI
CHANGI RUDDLES Sand White Decorative Floral Glass Decorative 25W 3K CH CL-2546-930-5W+20W
₹93220
₹65254
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
CHANGI RUDDLES 25W surface-mounted decorative ceiling light featuring iron and hand-made glass construction in Sand White finish. Inspired by a blooming flower, hand-made glass petals dusted with fine glass particles deliver a mesmerizing shimmer. Dimensions: φ930x170mm. Delivers 1000 Lm of warm, ambient illumination — a refined statement for high-end residential ceilings.
Specification
| Type | Floral Glass Decorative |
| Wattage/Power | 25W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Sand White |
| Beam angle | 360° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 1000 Lm |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Sanan |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ930x170mm |
| Specification | Iron+Glass | 5W+20W LED | φ930x170mm | 1000Lm | 3000K | Sand White |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Party Halls |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom – Restaurants: Reception, Lounge Area, Banquet halls – Party Halls: Banquet halls, Mandapam, Convention centers |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories