GEN by CHANGI
GEN by CHANGI 2X2 PANEL WH SMD Square 48W 4K CH LCD-2x2-B-48W
₹3186
₹2230
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
GEN by CHANGI 2X2 PANEL 48W provides high-quality 4000K Natural White lighting in a sleek White housing. The 120° beam angle ensures even light distribution for both task and accent applications. Compact 595×595×H30mm form factor, cut-out: 582×582mm. A versatile fixture for contemporary interior schemes.
Specification
| Type | Square |
| Wattage/Power | 48W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 4K |
| Cut Hole size | 582×582mm |
| Lumens | 4800 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Sanan |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 595×595×H30mm |
| Specification | Aluminium housing, CRI≥80, 120° beam, 4800 Lm |
| Industry | Workspace, Institutions, Hospitals |
| Type of rooms | Workspace: Corporate Office, Conference Room, Co-working space, Private Cabin – Institutions: Schools, Colleges, Labs – Hospitals: Waiting Area, Conference Room, Reception |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
PASOLITE
PASOLITE Back-Lit Surface Panel Light WH SMD Back-Lit Square 10W 3K LDL 381
Price on Request
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories