GEN by CHANGI
GEN by CHANGI CORNEA-S WH SMD Square 6W 3K CH CS-219-6W
₹885
₹620
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Upgrade your lighting with the CORNEA-S 6W in premium White finish. This surface-mount luminaire produces 3000K Warm White light at 120° beam angle for optimal visual comfort. Form factor: 71.5×71.5×H21.5mm. Well-suited for residential, hospitality, and retail interiors.
Specification
| Type | Square |
| Wattage/Power | 6W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 420 Lm |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Edison |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 71.5×71.5×H21.5mm |
| Specification | Aluminium housing, CRI≥80, 120° beam, 420 Lm |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, Institutions |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Kitchenroom, Bathroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Private Cabin – Institutions: Schools, Colleges, Labs |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
PASOLITE
PASOLITE Back-Lit Surface Panel Light WH SMD Back-Lit Square 10W 3K LDL 381
Price on Request
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories