LAFIT
LAFIT Lasso - COB Flexible Strip 24W 40K LFFS1121
₹5959
₹35760
-500% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Bring style and function with the LAFIT Lasso LFFS1121 - a 24W NA COB Strip Light producing 4000K Natural White radiance via wide angle beam. Dimensions L5000mm x W12mm. Best for cove lighting, ceiling coves, decorative accents, and ambient lighting.
Specification
| Type | Flexible Strip |
| Wattage/Power | 24W |
| Voltage | 24VDC |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 40K |
| Mounting Options | Surface |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L5000mm x W12mm (Per 5 Mtr) |
| Specification | COB Strip | Dual Line | CRI Ra>90 | IP20 | 24VDC | Length 5m |
| Industry | RESIDENTIAL, RETAIL, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Kitchenroom, Poojaroom, Dining room – RETAIL: Art Galleries, Watch Store, Choco boutique – Workspace: Reception, Corporate Office |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights 2835 120LED 8mm - 2835 8mm PCB ~10W/m 3K, 4K, 6K 2835(24V-DC)
₹88
₹1464
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights 2835 120LED 8mm - 2835 8mm PCB ~10W/m 3K, 4K, 6K 2835(12V-DC)
₹72
₹1205
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories