LAFIT
LAFIT Platinum Slik WH Wall Washer Round with Black Reflector 8W 5K LFSL1179R
₹6065
₹3639
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT Platinum Slik 8W asymmetric wall washer in White body with Black reflector. Engineered for even vertical illumination at 5000K Cool White. Dimensions: Ø45mm x 91mm, cut-out 40mm. Ideal for grazing walls, art display lighting, and architectural feature highlighting.
Specification
| Type | Round with Black Reflector |
| Wattage/Power | 8W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | Asymmetric |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Wall Washer (Asymmetric) |
| Light Color | 5K |
| Cut Hole size | 40mm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP-20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø45mm x 91mm |
| Specification | LED: Cree; Driver: BAG; CRI: Ra >90 |
| Industry | RETAIL, Workspace, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | RETAIL: Art Galleries, Watch Store, Choco boutique – Workspace: Reception, Corporate Office, Conference Room – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Entrance |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories