LAFIT
LAFIT Stellar BK Decorative Round 12W (9+3W) 4K LFSS1205R
₹3570
₹2142
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT Stellar 12W (9+3W) surface-mounted luminaire in Black finish projects 4000K Natural White CCT output through a 120° beam spread. Measures Ø105mm x 55mm. Dual up & down light beams create layered ambient illumination. A polished pick for restaurants, offices, hotel lobbies, and premium home interiors.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 12W (9+3W) |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Up & Down Light |
| Light Color | 4K |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Bridgelux |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø105mm x 55mm |
| Specification | Wattage: 12W (9+3W) | Dim: Ø105mm x 55mm | CRI: Ra>80 | IP: IP20 | Driver: Lafit | LED: Bridgelux |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Entrance – Restaurants: Lounge Area, Reception, Banquet halls – Workspace: Reception, Waiting Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights WH Decorative Dome Shape with Wood Inner 13W 4K 7531/350
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights BRAVO MATT BK COB Cylinder 15W 5K BRAVO-15W-MATT BK-5K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories