Philips
Philips Deco COB Rose Gold COB Square with Rose Gold Reflector 12W 6K
₹3811
₹2668
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Philips Deco COB 12W recessed COB downlight delivers exceptional illumination with 6500K Daylight color temperature. Square with Rose Gold Reflector design featuring 36° beam angle for optimal light distribution. Dimensions: 86x86x75. CRI 90, decorative finish, deep recessed for low glare, 35,000 hours life. Ideal for modern residential and commercial spaces.
Specification
| Type | Square with Rose Gold Reflector |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Rose Gold |
| Beam angle | 36° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 6K |
| Cut Hole size | 76mm |
| Lumens | 960lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Philips |
| IP rating | NO |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 86x86x75 |
| Specification | 12W, 36°, 960lm, CRI 90, Aluminium |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom Workspace: Reception, Private Cabin Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories