LAFIT
LAFIT Ultra Thin14 - Ultra Thin14 Constant Voltage Ultra Thin14 100W - Ultra Thin14-24
₹1428
₹857
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Compact 100W LED driver model Ultra Thin14-24 from LAFIT supplies clean 24V DC DC output (24V 4.16A) for downstream constant voltage fixtures. The IP-20-rated chassis measures L125 x W34 x H14 and incorporates Lafit circuitry. Suitable for use in residential ceiling coves, false-ceiling LED strips, signage, and showcase lighting applications.
Specification
| Type | Constant Voltage Ultra Thin14 |
| Wattage/Power | 100W |
| Voltage | 24V DC |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| IP rating | IP-20 |
| Power | NO |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L125 x W34 x H14 |
| Specification | Output: 24V 4.16A; Dimensions: L125 x W34 x H14; IP: IP-20; Driver: Lafit |
| Industry | RESIDENTIAL, RETAIL, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Kitchenroom, Poojaroom – RETAIL: Art Galleries, Watch Store, Choco boutique – Workspace: Reception, Corporate Office |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights End Cap Pair (SL3020F) - Silicone Profile Accessories - - - SL3020F
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Flexible Clip (SL1010) - Silicone Profile Accessories - - - SL1010
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Flexible Clip (SL1414) - Silicone Profile Accessories - - - SL1414
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories