LAFIT
LAFIT Flash Plus White COB Round 10W 5K LFTL1199X
₹1676
₹1005
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT Flash Plus 10W track-mounted spot light delivers focused 5000K Cool White illumination at 36° beam angle. White body finish with Ø54mm x 118mm dimensions makes it ideal for retail displays and gallery accent lighting. Bridgelux chip ensures consistent color rendering with CRI Ra >90.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 10W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | White |
| Beam angle | 36° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 5K |
| Mounting Options | Track |
| Led Make | Bridgelux |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø54mm x 118mm |
| Specification | 10W | 36° | Bridgelux | CRI Ra >90 | IP20 |
| Industry | RETAIL, Workspace, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Toy Shop, Hyper Market – Workspace: Reception, Corporate Office – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-235 (5MM) BK COB Cylinder 5W 3K MICRO-05-235-3K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories