LAFIT
LAFIT Marbul NXT Black Magnetic Track Adjustable Beam Spot 15W 3K LFTL1149E
₹7257
₹5080
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The Marbul NXT 15W magnetic track spot offers tool-free installation on compatible 48V tracks. 15°-55° beam directs 3000K Warm White output through Black housing measuring Ø58mm x 97mm. Citizen chip with CRI Ra >90.
Specification
| Type | Adjustable Beam Spot |
| Wattage/Power | 15W |
| Voltage | 48VDC |
| Body Color | Black |
| Beam angle | 15°-55° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Beam Angle Adjustable |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Track |
| Led Make | Citizen |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø58mm x 97mm |
| Specification | 15W | 15°-55° | Citizen | CRI Ra >90 | IP20 | 48VDC |
| Industry | RETAIL, Workspace, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique – Workspace: Corporate Office, Reception – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Kitchenroom |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-235 (5MM) BK COB Cylinder 5W 3K MICRO-05-235-3K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories