Description
Photon 7W delivers accent-grade track lighting in a sleek White housing. The 38° beam shapes a focused 6500K Daylight output, while the Bridgelux chip and CRI Ra >90 ensure faithful colour. Compact Ø50mm x 83mm form factor.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 7W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | White |
| Beam angle | 38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 6K |
| Mounting Options | Track |
| Led Make | Bridgelux |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø50mm x 83mm |
| Specification | 7W | 38° | Bridgelux | CRI Ra >90 | IP20 |
| Industry | RETAIL, Workspace, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Toy Shop – Workspace: Reception, Corporate Office – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-235 (5MM) BK COB Cylinder 5W 3K MICRO-05-235-3K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories