Neptune Lights
Neptune Lights BEAT WH COB Round 15W 3K/4K/5K/6K AIR-002-BEAT-15
₹4348
₹2609
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Add depth and dimension to ceilings with the Neptune Lights BEAT 15W recessed COB downlight in White. Delivers Tunable White (3K/4K/5K/6K) illumination at 90° beam. Dimensions D85xH55mm, cut-out Ø75mm. Equipped with Tunable (Zigbee) smart control for adjustable color temperature. Recommended for lounges, conference rooms, and gallery spaces.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 15W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 90° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Tunable (Zigbee) |
| Light Color | 3K/4K/5K/6K |
| Cut Hole size | Ø75mm |
| Lumens | 1425LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D85xH55mm |
| Specification | 15W, Ra>80+, IP20, 90°, 1425LM±5%, D85xH55mm, Cut-out: Ø75mm |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Study Room, Entrance – Workspace: Corporate Office, Conference Room, Reception – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories