Neptune Lights
Neptune Lights CUBE WH COB Multi-Head Grille Linear 10x3W 3K NO
₹8769
₹5261
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Crisp and controlled, the Neptune Lights CUBE 10x3W recessed downlight (White) renders 3000K Warm White at 36°. Dimensions 310x41xH40mm, cut-out Ø330x30mm. Recommended across multi-spot accent lighting for retail, galleries and living spaces.
Specification
| Type | Linear |
| Wattage/Power | 10x3W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 36° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | DALI Dimmable (DT-6) |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | Ø330x30mm |
| Lumens | 2550LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 310x41xH40mm |
| Specification | 10x3W, 2550LM±5%, 36° beam, Ra>90+, COB, IP20, 3000K Warm White |
| Industry | RETAIL, Workspace, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Toy Shop, Art Galleries – Workspace: Reception, Corporate Office, Conference Room – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Study Room |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Corporate Office
Neptune Lights
Neptune Lights NL-LL46 BK+GUN BK Surface Rectangle 40W 3K/4K NL-LL46-BK-GUN BK
Price on Request
Expert Pick for Corporate Office
Neptune Lights
Neptune Lights NL-LL56 BK+GUN BK Surface Rectangle 40W 3K/4K NL-LL56-BK-GUN BK
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights ZENITH BK COB Linear Grille Linear with WH Reflector 8W 3K NO
₹2716
₹4526
Expert Pick for Corporate Office
Neptune Lights
Neptune Lights NL-LL76 BK+GUN BK Surface Rectangle 40W 3K/4K NL-LL76-BK-GUN BK
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories