Neptune Lights
Neptune Lights GLOW-TRIMLESS WH COB Round Trimless with Gun Black Reflector 16W 3K/4K AIR-010-GLOW-TRIMLESS-16
₹4437
₹2662
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Neptune Lights GLOW-TRIMLESS 16W blends form and function in a White recessed COB downlight with Gun Black reflector. Light color is Tunable White (3K/4K) with a 36° beam pattern. Dimensions 82x92mm; ceiling opening Ø75mm. Equipped with Tunable (NP Air Mesh) smart control for adjustable color temperature. A reliable choice for restaurants, art galleries, and modern homes.
Specification
| Type | Round Trimless with Gun Black Reflector |
| Wattage/Power | 16W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 36° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Tunable (NP Air Mesh) |
| Light Color | 3K/4K |
| Cut Hole size | Ø75mm |
| Lumens | 1600LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 82x92mm |
| Specification | 16W, Ra>90+, IP20, 36°, 1600LM±5%, 82x92mm, Cut-out: Ø75mm |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Dressingroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Private Cabin – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique – Restaurants: Reception, Lounge Area, Banquet halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories