Neptune Lights
Neptune Lights GRACE COPPER COB Round 12W 3K/4K/5K/6K GRACE-12-COPPER
₹4862
₹2917
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Compact yet powerful, Neptune Lights GRACE 12W downlight comes in Copper. The COB source produces Tunable White (3K/4K/5K/6K) light with a 40° beam spread. D85xH80mm body with Ø75mm cut-out. Equipped with Tunable (Zigbee) smart control for adjustable color temperature. Perfect for bedrooms, foyers, and intimate dining areas.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | COPPER |
| Beam angle | 40° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Tunable (Zigbee) |
| Light Color | 3K/4K/5K/6K |
| Cut Hole size | Ø75mm |
| Lumens | 1200LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D85xH80mm |
| Specification | 12W, Ra>80+, IP20, 40°, 1200LM±5%, D85xH80mm, Cut-out: Ø75mm |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Study Room, Entrance – Workspace: Corporate Office, Conference Room, Reception – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories