Neptune Lights
Neptune Lights GRACE COPPER COB Round 7W 3K/4K/5K/6K GRACE-7-COPPER
₹2826
₹1696
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The GRACE 7W recessed downlight from Neptune Lights delivers studio-quality light in Copper. Tunable White (3K/4K/5K/6K) output through 38° beam angle. Mechanical dimensions D59xH65mm; ceiling cut-out Ø50mm. Equipped with Tunable (NP Air Mesh) smart control for adjustable color temperature. Designed for high-end hospitality and luxury residential schemes.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 7W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | COPPER |
| Beam angle | 38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Tunable (NP Air Mesh) |
| Light Color | 3K/4K/5K/6K |
| Cut Hole size | Ø50mm |
| Lumens | 700LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D59xH65mm |
| Specification | 7W, Ra>80+, IP20, 38°, 700LM±5%, D59xH65mm, Cut-out: Ø50mm |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Study Room, Entrance – Workspace: Corporate Office, Conference Room, Reception – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories