Neptune Lights
Neptune Lights GRACE CR WH COB Round with Matt Gold Reflector 30W 3K AIR-001-GRACE-CR-30
₹6048
₹3629
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Elevate your interiors with Neptune Lights GRACE CR 30W recessed downlight. White body with Matt Gold reflector pairs with 3000K Warm White illumination through a 38° beam angle for focused yet comfortable light. Dimensions: D121xH65mm, cut-out: Ø110mm. Supports DALI Dimmable (DT-6) for compatible building automation. Excellent for showrooms, offices, and luxury homes.
Specification
| Type | Round with Matt Gold Reflector |
| Wattage/Power | 30W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | DALI Dimmable (DT-6) |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | Ø110mm |
| Lumens | 3000LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D121xH65mm |
| Specification | 30W, Ra>80+, IP20, 38°, 3000LM±5%, D121xH65mm, Cut-out: Ø110mm |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Dressingroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Private Cabin – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique – Restaurants: Reception, Lounge Area, Banquet halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories