Neptune Lights
Neptune Lights MODULE CURVE TRIMLESS (D75) WH COB Round Trimless 12W 3K/4K/5K/6K AIR-006-CURVE-TRIMLESS-D75-12
₹3782
₹2269
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Neptune Lights presents the MODULE CURVE TRIMLESS (D75) 12W — a recessed COB downlight in White. Engineered for Tunable White (3K/4K/5K/6K) performance with a controlled 38° beam angle. Dimensions D80xH96mm; cut-out Ø75mm. Equipped with Tunable (NP Air Mesh) smart control for adjustable color temperature. Ideal for living rooms, conference rooms, and retail stores.
Specification
| Type | Round Trimless |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Tunable (NP Air Mesh) |
| Light Color | 3K/4K/5K/6K |
| Cut Hole size | Ø75mm |
| Lumens | 1080LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D80xH96mm |
| Specification | 12W, Ra>90+, IP20, 38°, 1080LM±5%, D80xH96mm, Cut-out: Ø75mm |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Study Room, Entrance – Workspace: Corporate Office, Conference Room, Reception – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories