Neptune Lights
Neptune Lights PRISM WH COB Square Grille Square 3x12 3K NO
₹12538
₹7523
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Precision lighting from the Neptune Lights PRISM 3x12 in White: a 45° beam and 3000K Warm White colour temperature. Dimensions D225x87xH65mm, cut-out Ø215x75mm. Perfect across square-aperture accent lighting in homes, offices and retail.
Specification
| Type | Square |
| Wattage/Power | 3x12 |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 45° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | DALI Dimmable (DT-6) |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | Ø215x75mm |
| Lumens | 3240LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D225x87xH65mm |
| Specification | 3x12, 3240LM±5%, 45° beam, Ra>80+, COB, IP20, 3000K Warm White |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories