Neptune Lights
Neptune Lights QUICK TRIMLESS BK COB Round with Copper Reflector 7W 4K AIR-012
₹4289
₹2574
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The Neptune QUICK TRIMLESS series 7W recessed fixture combines aesthetic appeal with functional lighting performance. Black body housing emits 4000K Natural White light through a 45° optical system, cut-out: Ø75mm. Engineered for RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room.
Specification
| Type | Round with Copper Reflector |
| Wattage/Power | 7W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 45° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | DALI Dimmable (DT-6) |
| Light Color | 4K |
| Cut Hole size | Ø75mm |
| Lumens | 700LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D115xH42mm |
| Specification | 7W | 220-240V | IP20 | CRI Ra>92+ | 45° beam | 700LM±5% | COB |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories