Neptune Lights
Neptune Lights REGAL WH COB Round 8W 3K AIR-009
₹4289
₹2574
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Crafted for discerning users, the REGAL 8W recessed fitting from Neptune Lights showcases White aesthetics. Tight 24° optics generate focused 3000K Warm White output, cut-out: Ø60mm. Application: RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 8W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 24° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | DALI Dimmable (DT-6) |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | Ø60mm |
| Lumens | 760LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D66xH52mm |
| Specification | 8W | 220-240V | IP20 | CRI Ra>90+ | 24° beam | 760LM±5% | COB |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room – Workspace: Corporate Office, Reception – RETAIL: Watch Store, Hyper Market |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories