Neptune Lights
Neptune Lights TERO-D MATT WH COB Round 6W TW NO
₹3738
₹2243
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Neptune Lights TERO-D 6W recessed COB spotlight in Matt White delivers accurate Tunable White (3000K-6500K) light at 36°. Dimensions D45xH50mm, cut-out Ø35mm. A premium fit for boutique retail, hospitality and designer residential interiors.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 6W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | MATT WH |
| Beam angle | 36° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Bluetooth Mesh Tunable |
| Light Color | TW |
| Cut Hole size | Ø35mm |
| Lumens | 540LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D45xH50mm |
| Specification | 6W, 540LM±5%, 36° beam, Ra>90+, COB, IP20, Tunable White (3000K-6500K) |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories