Neptune Lights
Neptune Lights TRITON-D BK COB Twin-Head Rectangle 2x7W 4K NO
₹7729
₹4637
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Neptune Lights TRITON-D 2x7W COB recessed luminaire, Black finish, tuned to 4000K Natural White with a 2x60° spread. Dimensions 190x108x26mm, cut-out Ø170x88mm. Recommended for retail aisles, showrooms and architectural accent lighting.
Specification
| Type | Rectangle |
| Wattage/Power | 2x7W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 2x60° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | DALI Dimmable (DT-6) |
| Light Color | 4K |
| Cut Hole size | Ø170x88mm |
| Lumens | 1250LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 190x108x26mm |
| Specification | 2x7W, 1250LM±5%, 2x60° beam, Ra>80+, COB, IP20, 4000K Natural White |
| Industry | RETAIL, Workspace, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Toy Shop, Art Galleries – Workspace: Reception, Corporate Office, Conference Room – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Study Room |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories