Neptune Lights
Neptune Lights TRITON-D WH COB Twin-Head Rectangle 2x18W 3K NO
₹10414
₹6248
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
A modern recessed COB choice, the Neptune Lights TRITON-D 2x18W in White balances a 2x60° beam with 3000K Warm White light. Dimensions 231x129x26mm, cut-out Ø211x109mm. Suited to retail aisles, showrooms and architectural accent lighting.
Specification
| Type | Rectangle |
| Wattage/Power | 2x18W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 2x60° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | DALI Dimmable (DT-6) |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | Ø211x109mm |
| Lumens | 3240LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 231x129x26mm |
| Specification | 2x18W, 3240LM±5%, 2x60° beam, Ra>80+, COB, IP20, 3000K Warm White |
| Industry | RETAIL, Workspace, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Toy Shop, Art Galleries – Workspace: Reception, Corporate Office, Conference Room – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Study Room |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories