Neptune Lights
Neptune Lights VEGA 7W WH COB Round Tiltable 7W 3K VEGA
₹2850
₹1710
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Upgrade your space with the Neptune Lights VEGA 7W 7W recessed downlight. White body provides 3000K Warm White illumination through 10° optics at 600LM±5%. Dim: D67xH72mm. Cut-out: ø60mm. Tiltable, Eaglerise Driver. Recessed. Perfect for hospitality, restaurants, and contemporary offices.
Specification
| Type | Round Tiltable |
| Wattage/Power | 7W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 10° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Tiltable |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | ø60mm |
| Lumens | 600LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | NO |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D67xH72mm |
| Specification | CRI>90, 7W, 600LM±5%, Beam 10°, Tiltable, Eaglerise Driver |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Kitchenroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RETAIL: Watch Store, Art Galleries – Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories