Neptune Lights
Neptune Lights VETRO-C WH COB Round (Wall Washer) 15W 3K VETRO-C
₹7629
₹4577
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The Neptune VETRO-C series 15W recessed fixture combines aesthetic appeal with functional lighting performance. White body housing emits 3000K Warm White light through a 38° optical system, cut-out: Ø75mm. Engineered for RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Entrance.
Specification
| Type | Round (Wall Washer) |
| Wattage/Power | 15W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | DALI Dimmable (DT-6) |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | Ø75mm |
| Lumens | 1500LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D82xH79mm |
| Specification | 15W | 220-240V | IP20 | CRI Ra>90+ | 38° beam | 1500LM±5% | COB |
| Industry | RESIDENTIAL, RETAIL, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Entrance – RETAIL: Art Galleries, Watch Store – Workspace: Reception, Corporate Office |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories