Neptune Lights
Neptune Lights ZENITH (WITH GLASS) BK COB Linear Grille with Glass Ring Linear with SS GREY Reflector & WH Glass Ring 20W 3K NO
₹8183
₹4910
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Neptune Lights ZENITH (WITH GLASS) 20W recessed COB spotlight in Black with SS GREY reflector and WH glass ring delivers accurate 3000K Warm White light at 50°. Dimensions L166x40x56mm, cut-out Ø143x33mm. A premium fit for decorative linear accents in restaurants, lounges and homes.
Specification
| Type | Linear with SS GREY Reflector & WH Glass Ring |
| Wattage/Power | 20W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 50° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | DALI Dimmable (DT-6) |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | Ø143x33mm |
| Lumens | 1870LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L166x40x56mm |
| Specification | 20W, 1870LM±5%, 50° beam, Ra>90+, COB, IP20, 3000K Warm White |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Entrance – Restaurants: Reception, Lounge Area, Banquet halls – RETAIL: Art Galleries, Watch Store, Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Corporate Office
Neptune Lights
Neptune Lights NL-LL46 BK+GUN BK Surface Rectangle 40W 3K/4K NL-LL46-BK-GUN BK
Price on Request
Expert Pick for Corporate Office
Neptune Lights
Neptune Lights NL-LL56 BK+GUN BK Surface Rectangle 40W 3K/4K NL-LL56-BK-GUN BK
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights ZENITH BK COB Linear Grille Linear with WH Reflector 8W 3K NO
₹2716
₹4526
Expert Pick for Corporate Office
Neptune Lights
Neptune Lights NL-LL76 BK+GUN BK Surface Rectangle 40W 3K/4K NL-LL76-BK-GUN BK
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories