Description
The GEN ZMINI 7W Downlight features a sleek Round in Black. Tunable White illumination at 24° beam angle suits accent and architectural lighting. Profile: φ60×70mm, ceiling opening: φ55mm. Perfect for residential living spaces and modern offices.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 7W |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 24° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Tunable |
| Light Color | 3K/4K/6K |
| Cut Hole size | φ55mm |
| Lumens | 641 |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | BridgeLux |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ60×70mm |
| Specification | 7W, 641Lm, CRI≥80, 24°, IP20 |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories