Neptune Lights
Neptune Lights GLOW-TRIM WH COB Round with Gun Black Reflector 22W 3K/4K AIR-010-GLOW-TRIM-22
₹4956
₹2974
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The GLOW-TRIM 22W recessed downlight from Neptune Lights delivers studio-quality light in White with Gun Black reflector. Tunable White (3K/4K) output through 36° beam angle. Mechanical dimensions 102x93mm; ceiling cut-out Ø85mm. Equipped with Tunable (NP Air Mesh) smart control for adjustable color temperature. Designed for high-end hospitality and luxury residential schemes.
Specification
| Type | Round with Gun Black Reflector |
| Wattage/Power | 22W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 36° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Tunable (NP Air Mesh) |
| Light Color | 3K/4K |
| Cut Hole size | Ø85mm |
| Lumens | 2200LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 102x93mm |
| Specification | 22W, Ra>90+, IP20, 36°, 2200LM±5%, 102x93mm, Cut-out: Ø85mm |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Dressingroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Private Cabin – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique – Restaurants: Reception, Lounge Area, Banquet halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories