Neptune Lights
Neptune Lights GRACE CR WH COB Round with Matt Gold Reflector 7W 3K/4K/5K/6K AIR-001-GRACE-CR-7
₹2195
₹1317
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Add depth and dimension to ceilings with the Neptune Lights GRACE CR 7W recessed COB downlight in White with Matt Gold reflector. Delivers Tunable White (3K/4K/5K/6K) illumination at 38° beam. Dimensions D75xH55mm, cut-out Ø60mm. Equipped with Tunable (NP Air Mesh) smart control for adjustable color temperature. Recommended for lounges, conference rooms, and gallery spaces.
Specification
| Type | Round with Matt Gold Reflector |
| Wattage/Power | 7W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Tunable (NP Air Mesh) |
| Light Color | 3K/4K/5K/6K |
| Cut Hole size | Ø60mm |
| Lumens | 700LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D75xH55mm |
| Specification | 7W, Ra>80+, IP20, 38°, 700LM±5%, D75xH55mm, Cut-out: Ø60mm |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Dressingroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Private Cabin – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique – Restaurants: Reception, Lounge Area, Banquet halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories