Neptune Lights
Neptune Lights GRACE TL WH COB Round Trimless with Matt Gold Reflector 12W 3K/4K/5K/6K GRACE-TL-12
₹3829
₹2297
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Step into refined illumination with the GRACE TL 12W downlight from Neptune Lights. White finish with Matt Gold reflector encloses a high-CRI COB engine producing Tunable White (3K/4K/5K/6K) light through a 38° beam. Size: D98xH65mm, cut-out Ø88mm. Equipped with Tunable (NP Air Mesh) smart control for adjustable color temperature. Tailored for upscale residential and commercial environments.
Specification
| Type | Round Trimless with Matt Gold Reflector |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Tunable (NP Air Mesh) |
| Light Color | 3K/4K/5K/6K |
| Cut Hole size | Ø88mm |
| Lumens | 1200LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D98xH65mm |
| Specification | 12W, Ra>80+, IP20, 38°, 1200LM±5%, D98xH65mm, Cut-out: Ø88mm |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Dressingroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Private Cabin – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique – Restaurants: Reception, Lounge Area, Banquet halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories