Neptune Lights
Neptune Lights MODULE CURVE D75 WH COB Round (Curve Module) 18W 6K AIR-006-CURVE
₹5558
₹3335
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Engineered with quality components, the Neptune MODULE CURVE D75 18W recessed downlight provides White-finished aesthetics and 38° beam coverage, cut-out: Ø75mm. Outputs 6500K Daylight light suited for RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room.
Specification
| Type | Round (Curve Module) |
| Wattage/Power | 18W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | DALI Dimmable (DT-6) |
| Light Color | 6K |
| Cut Hole size | Ø75mm |
| Lumens | 1620LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D80xH87mm |
| Specification | 18W | 220-240V | IP20 | CRI Ra>90+ | 38° beam | 1620LM±5% | COB |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room – Workspace: Corporate Office, Reception |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories