Neptune Lights
Neptune Lights MODULE SQUARE RING (D75) WH COB Square 18W 3K/4K/5K/6K AIR-006-SQ-RING-D75-18
₹4661
₹2797
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The MODULE SQUARE RING (D75) 18W recessed downlight from Neptune Lights delivers studio-quality light in White. Tunable White (3K/4K/5K/6K) output through 38° beam angle. Mechanical dimensions D83x83xH95mm; ceiling cut-out Ø75mm. Equipped with Tunable (NP Air Mesh) smart control for adjustable color temperature. Designed for high-end hospitality and luxury residential schemes.
Specification
| Type | Square |
| Wattage/Power | 18W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Tunable (NP Air Mesh) |
| Light Color | 3K/4K/5K/6K |
| Cut Hole size | Ø75mm |
| Lumens | 1620LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D83x83xH95mm |
| Specification | 18W, Ra>90+, IP20, 38°, 1620LM±5%, D83x83xH95mm, Cut-out: Ø75mm |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Study Room, Entrance – Workspace: Corporate Office, Conference Room, Reception – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories