Neptune Lights
Neptune Lights NOBLE WH Deep Recessed Anti-Glare Round 15W 3K AIR-005
₹4024
₹2414
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Light any room evenly with the Neptune Lights NOBLE 15W Deep Recessed Anti-Glare fixture in White, delivering 3000K Warm White at 110° for wide, even ambient coverage. Dimensions: D120xH53mm, cut-out Ø112mm. Equipped with DALI Dimmable (DT-6) smart control. Best for living rooms, offices, retail floors and dining areas.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 15W |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 110° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | DALI Dimmable (DT-6) |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | Ø112mm |
| Lumens | 1500LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D120xH53mm |
| Specification | 15W | IP20 | CRI Ra>80+ | Deep Down | 1500LM±5% | 110° | Recessed Deep Down |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room – Workspace: Corporate Office, Conference Room, Private Cabin – RETAIL: Hyper Market, Watch Store |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories