Neptune Lights
Neptune Lights ZENITH (WITH GLASS) BK COB Linear Grille with Glass Ring Linear with MATT BK Reflector & COPPER Glass Ring 8W 5K NO
₹5239
₹3144
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Engineered for clean ceilings, the Neptune Lights ZENITH (WITH GLASS) 8W recessed COB light in Black with MATT BK reflector and COPPER glass ring casts 5000K Cool White at 50°. Dimensions L86x56x56mm, cut-out Ø63x33mm. Great for decorative linear accents in restaurants, lounges and homes.
Specification
| Type | Linear with MATT BK Reflector & COPPER Glass Ring |
| Wattage/Power | 8W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 50° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | DALI Dimmable (DT-6) |
| Light Color | 5K |
| Cut Hole size | Ø63x33mm |
| Lumens | 680LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L86x56x56mm |
| Specification | 8W, 680LM±5%, 50° beam, Ra>90+, COB, IP20, 5000K Cool White |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Entrance – Restaurants: Reception, Lounge Area, Banquet halls – RETAIL: Art Galleries, Watch Store, Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Corporate Office
Neptune Lights
Neptune Lights NL-LL46 BK+GUN BK Surface Rectangle 40W 3K/4K NL-LL46-BK-GUN BK
Price on Request
Expert Pick for Corporate Office
Neptune Lights
Neptune Lights NL-LL56 BK+GUN BK Surface Rectangle 40W 3K/4K NL-LL56-BK-GUN BK
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights ZENITH BK COB Linear Grille Linear with WH Reflector 8W 3K NO
₹2716
₹4526
Expert Pick for Corporate Office
Neptune Lights
Neptune Lights NL-LL76 BK+GUN BK Surface Rectangle 40W 3K/4K NL-LL76-BK-GUN BK
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories