CHANGI
CHANGI DEEP CH 2105-20W WH COB Round 20W 3K CH 2105-20W
₹4425
₹3098
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Precision lighting meets elegant design in the CHANGI DEEP CH 2105-20W 20W Wallwasher Downlight. White finish with 3000K Warm White at 38° beam angle. Features Wall Washer, 355°/90° Rotation. Dimensions: φ110×H122mm, Cut: φ95mm. An excellent choice for upscale residential and commercial environments.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 20W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Wall Washer, 355°/90° Rotation |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | φ95mm |
| Lumens | 2232 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Toyonia |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ110×H122mm |
| Specification | 20W, 2232 Lm, 38° Beam, CRI≥90, IP20, Toyonia LED, Aluminium |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room – Workspace: Corporate Office, Reception – RETAIL: Art Galleries, Watch Store – Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories