CHANGI
CHANGI GALAXY (Round) WH SMD Round 8W 3K CH R-100-8W-RD
₹1770
₹1239
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The GALAXY (Round) from CHANGI combines 8W LED efficiency with refined 3K aesthetics. Recessed mounted with 120° beam for focused 3000K Warm White output. Compact profile at φ100×H9mm, cut-out: φ80mm. Versatile choice for RESIDENTIAL.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 8W |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | φ80mm |
| Lumens | 580/568/596 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Epistar |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ100×H9mm |
| Specification | 8W, 120° Beam, CRI≥80, IP65, Epistar LED, IP65, IK08, CRI≥80, PMMA Diffuser, Light Guide Plate |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, Public Spaces |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Bathroom, Entrance, LIVING ROOM – Workspace: Conference Room, Reception – Public Spaces: Airport, Market Streets |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories