GEN by CHANGI
GEN by CHANGI ECHO Track WH COB Round 40W 4K CH T-237-40W
₹5546
₹3882
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Upgrade your lighting with the ECHO Track 40W in premium White finish. This track-mount luminaire produces 4000K Natural White light at 38° beam angle for optimal visual comfort. Form factor: D85×L200mm. Well-suited for residential, hospitality, and retail interiors.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 40W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | 350°/90° Rotation |
| Light Color | 4K |
| Lumens | 6400 Lm |
| Mounting Options | Track |
| Led Make | BridgeLux |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D85×L200mm |
| Specification | Aluminium housing, CRI≥90, 38° beam, 6400 Lm, 2 Line track compatible |
| Industry | RETAIL, Workspace, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Toy Shop, Art Galleries, Hyper Market – Workspace: Reception, Corporate Office – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Study Room |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-235 (5MM) BK COB Cylinder 5W 3K MICRO-05-235-3K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories