Description
CHANGI EMPORIO 10W WH: CRI≥90, 3000K Warm White, 15/24/38° beam. Energy-efficient LED delivers φ75×67mm form factor with φ65/75mm aperture. Movable design with efficient thermal management. Glare-free, long lifespan. Excellent for residential, workspace, and retail applications.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 10W |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 15/24/38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | 25° Tilt |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | φ65/75mm |
| Lumens | 1007 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Seoul Semiconductor |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ75×67mm |
| Specification | CRI≥90, IP20, Beam: 15/24/38°, Flux: 1007 Lm, Material: Aluminium, LED: Seoul Semiconductor |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Entrance – Workspace: Corporate Office, Conference Room, Reception – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Hyper Market |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories