CHANGI
CHANGI M-SPOT-12W Sand Black COB Round 12W 3K M-SPOT-12W
₹7375
₹5163
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The CHANGI M-SPOT-12W 12W adjustable 48V track spotlight offers 350° pan and 90° tilt capability with 3000K Warm White output and tight 24°° beam. CRI≥90 for accurate colour. Dimensions: 163×90mm, φ61mm head. Perfect for retail accent, gallery, and hospitality lighting.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 48V DC |
| Body Color | Sand Black |
| Beam angle | 24° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | 90° Tilt, 350° Rotation |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 831 Lm |
| Mounting Options | Track |
| Led Make | BridgeLux |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 1 Year |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 163×90mm, φ61mm head |
| Specification | 12W, 48V DC, CRI≥90, IP20, 350° Rotation, 90° Tilt, Aluminium+PC |
| Industry | RETAIL, Workspace, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Hyper Market – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-235 (5MM) BK COB Cylinder 5W 3K MICRO-05-235-3K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories