LAFIT
LAFIT Rayclust White COB Round with Black Reflector 10W 40K LFSL1151R
₹2366
₹1656
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT Rayclust 10W architectural spotlight engineered with Black reflector and a 36° beam. 4000K Natural White output keeps colours rendering true. Ø95mm x 37mm body, 75mm cut-out. Feature: Adjustable.
Specification
| Type | Round with Black Reflector |
| Wattage/Power | 10W |
| Body Color | White |
| Beam angle | 36° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Adjustable |
| Light Color | 40K |
| Cut Hole size | 75mm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Osram |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 3 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø95mm x 37mm |
| Specification | CRI Ra >90, Adjustable, 36° beam |
| Industry | RETAIL, RESIDENTIAL, Workspace |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique, Toy Shop – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights IGNIS-W BROWN COB Cylinder 10W 3K IGNIS-W-10W-BROWN-3K
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Spotlight MK421/3 BK+RG Wall Spotlight Multi-Spot - 3K MK421/3
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Spotlight 9610-3 BK+AB Wall Spotlight Round Multi - 3K 9610-3
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights IGNIS-R MATT BK COB Cylinder 10W 3K IGNIS-R-10W-MATT-BK-3K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories