Description
LAFIT Spiro 18W architectural spotlight engineered with premium reflector and a 30° beam. 6500K Daylight output keeps colours rendering true. Ø128mm x 54mm body, 117mm cut-out. Feature: Super Slim.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 18W |
| Body Color | White |
| Beam angle | 30° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Super Slim |
| Light Color | 60K |
| Cut Hole size | 117mm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Bridgelux Chip |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 3 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø128mm x 54mm |
| Specification | CRI Ra >90, Super Slim, 30° beam |
| Industry | RETAIL, RESIDENTIAL, Workspace |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique, Toy Shop – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights IGNIS-W BROWN COB Cylinder 10W 3K IGNIS-W-10W-BROWN-3K
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Spotlight MK421/3 BK+RG Wall Spotlight Multi-Spot - 3K MK421/3
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Spotlight 9610-3 BK+AB Wall Spotlight Round Multi - 3K 9610-3
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights IGNIS-R MATT BK COB Cylinder 10W 3K IGNIS-R-10W-MATT-BK-3K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories