Product image
coming soon
coming soon
LAFIT
LAFIT Shade White COB Round Asymmetric Single Sided 10W 3K LFSL1209R
₹4213
₹2949
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT Shade LFSL1209R 10W Spotlight featuring White body with Wall Washer delivers 3000K Warm White illumination at Asymmetric (28*36°) beam angle. Dimensions Ø64mm x 74mm, cut-out 55. Premium choice for upscale residential and commercial applications.
Specification
| Type | Round Asymmetric Single Sided |
| Wattage/Power | 10W |
| Body Color | White |
| Beam angle | Asymmetric (28*36°) |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Wall Washer - Asymmetric Single Sided |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | 55 |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP-20 |
| Power | NO |
| Warranty | 5 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø64mm x 74mm |
| Specification | CRI: Ra>90 | Driver: Fulham/BAG | LED: Cree |
| Industry | RETAIL, Workspace, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | RETAIL: Art Galleries, Watch Store, Hyper Market – Workspace: Reception, Conference Room – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Entrance |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights IGNIS-W BROWN COB Cylinder 10W 3K IGNIS-W-10W-BROWN-3K
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Spotlight MK421/3 BK+RG Wall Spotlight Multi-Spot - 3K MK421/3
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Spotlight 9610-3 BK+AB Wall Spotlight Round Multi - 3K 9610-3
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights IGNIS-R MATT BK COB Cylinder 10W 3K IGNIS-R-10W-MATT-BK-3K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories