Neptune Lights
Neptune Lights APEX-D WH COB Twin-Head Trimless Rectangle 2x25W 3K NO
₹15777
₹9466
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Precision lighting from the Neptune Lights APEX-D 2x25W in White: a 2x38°/2x60° beam and 3000K Warm White colour temperature. Dimensions 259x134x100mm, cut-out Ø245x120mm. Perfect across dual-accent retail, gallery and premium showroom lighting.
Specification
| Type | Rectangle |
| Wattage/Power | 2x25W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 2x38°/2x60° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | DALI Dimmable (DT-6) |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | Ø245x120mm |
| Lumens | 1000LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 259x134x100mm |
| Specification | 2x25W, 1000LM±5%, 2x38°/2x60° beam, Ra>90+, COB, IP20, 3000K Warm White |
| Industry | RETAIL, Workspace, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Toy Shop, Art Galleries – Workspace: Reception, Corporate Office, Conference Room – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Study Room |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights IGNIS-W BROWN COB Cylinder 10W 3K IGNIS-W-10W-BROWN-3K
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Spotlight MK421/3 BK+RG Wall Spotlight Multi-Spot - 3K MK421/3
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Spotlight 9610-3 BK+AB Wall Spotlight Round Multi - 3K 9610-3
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights IGNIS-R MATT BK COB Cylinder 10W 3K IGNIS-R-10W-MATT-BK-3K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories