Neptune Lights
Neptune Lights GRACE CR BK COB Round with Matt Gold Reflector 20W 3K AIR-001-GRACE-CR-20
₹4537
₹2722
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Elevate your interiors with Neptune Lights GRACE CR 20W recessed downlight. Black body with Matt Gold reflector pairs with 3000K Warm White illumination through a 38° beam angle for focused yet comfortable light. Dimensions: D95xH75mm, cut-out: Ø85mm. Supports DALI Dimmable (DT-6) for compatible building automation. Excellent for showrooms, offices, and luxury homes.
Specification
| Type | Round with Matt Gold Reflector |
| Wattage/Power | 20W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | DALI Dimmable (DT-6) |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | Ø85mm |
| Lumens | 2000LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D95xH75mm |
| Specification | 20W, Ra>80+, IP20, 38°, 2000LM±5%, D95xH75mm, Cut-out: Ø85mm |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Dressingroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Private Cabin – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique – Restaurants: Reception, Lounge Area, Banquet halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories