Neptune Lights MODULE DOUBLE (D75) WH COB Rectangle Twin 2*12W 3K/4K/5K/6K AIR-006-DOUBLE-D75-2X12
Inclusive of all taxes
MODULE DOUBLE (D75) 2*12W recessed COB downlight by Neptune Lights offers an architectural lighting solution in White. The 2x38° beam angle and Tunable White (3K/4K/5K/6K) output deliver crisp, well-defined illumination. Body dimensions D161x83xH95mm with a Ø155*75mm ceiling cut-out. Equipped with Tunable (NP Air Mesh) smart control for adjustable color temperature. Recommended for retail, hospitality, and high-end residential.
| Type | Rectangle Twin |
| Wattage/Power | 2*12W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 2x38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Tunable (NP Air Mesh) |
| Light Color | 3K/4K/5K/6K |
| Cut Hole size | Ø155*75mm |
| Lumens | 1080LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D161x83xH95mm |
| Specification | 2*12W, Ra>90+, IP20, 2x38°, 1080LM±5%, D161x83xH95mm, Cut-out: Ø155*75mm |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Study Room, Entrance – Workspace: Corporate Office, Conference Room, Reception – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love