LAFIT
LAFIT Flux Black Projector Outdoor Projector Tree Mounted 54W 3K LFFC091C
₹62404
₹37443
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT Flux LFFC091C: a 54W outdoor projector spot light with Black housing, 3000K Warm White CCT and 5°/8°/10°/12°/20°/25°/30°/40°/45°/60°/10*22°/15*55°/20*60° spread. IP-66 ingress protection; L180 x W130 x H280. Built-in tree-mount design for natural landscape uplighting. Ideal for facade illumination, monument highlighting, and landscape accent lighting. Powered at 24V DC/DMX512.
Specification
| Type | Outdoor Projector Tree Mounted |
| Wattage/Power | 54W |
| Voltage | 24V DC/DMX512 |
| Body Color | Black |
| Beam angle | 5°/8°/10°/12°/20°/25°/30°/40°/45°/60°/10*22°/15*55°/20*60° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Tree Mounted |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Surface |
| IP rating | IP-66 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L180 x W130 x H280 |
| Specification | CRI Ra≥80, Tree Mount, DMX512 |
| Industry | Public Spaces, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | Public Spaces: Botanical Garden, Public Parks, Pathways – RESIDENTIAL: Backyard, Porch, Entrance |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights IGNIS-W BROWN COB Cylinder 10W 3K IGNIS-W-10W-BROWN-3K
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Spotlight MK421/3 BK+RG Wall Spotlight Multi-Spot - 3K MK421/3
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Spotlight 9610-3 BK+AB Wall Spotlight Round Multi - 3K 9610-3
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights IGNIS-R MATT BK COB Cylinder 10W 3K IGNIS-R-10W-MATT-BK-3K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories