LAFIT
LAFIT Grove BK Tree Spotlight Curved Tree Mount Spotlight 18W RGBW LFFC120-18W
₹41448
₹24869
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT Grove tree spotlight delivers 18W of dynamic RGBW illumination for landscape and tree highlighting. Black housing with multiple beam angle options (12°/15°/30°/60°) and IP-67 rating. Edison LEDs with 24V DC/DMX512 control for professional outdoor lighting design. Perfect for tree canopy lighting, landscape architecture, and feature illumination.
Specification
| Type | Curved Tree Mount Spotlight |
| Wattage/Power | 18W |
| Voltage | 24V DC/DMX512 |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 12°/15°/30°/60° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | RGBW Color Changing/DMX512 |
| Light Color | RGBW |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Edison |
| IP rating | IP67 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L310 x W68 x H141 mm |
| Specification | 18W RGBW Tree Spotlight, IP-67, Edison LED, DMX512 compatible |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces, Restaurants, Party Halls |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Backyard, Porch, Entrance – Public Spaces: Public Parks, Botanical Garden, Monuments – Restaurants: Lounge Area – Party Halls: Convention centers |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights IGNIS-W BROWN COB Cylinder 10W 3K IGNIS-W-10W-BROWN-3K
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Spotlight MK421/3 BK+RG Wall Spotlight Multi-Spot - 3K MK421/3
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Spotlight 9610-3 BK+AB Wall Spotlight Round Multi - 3K 9610-3
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights IGNIS-R MATT BK COB Cylinder 10W 3K IGNIS-R-10W-MATT-BK-3K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories