Product image
coming soon
coming soon
LAFIT
LAFIT Platinum Max Dark Gray COB Round 7W 4K LFRT1090F
₹2390
₹1673
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Upgrade interior lighting using LAFIT Platinum Max 7W Recessed Spotlight. Dark Gray body with Slim Module - Only Lamp controls produces 4000K Natural White output with 38°(Def)/15/24/55°(Opt) spread across Ø42mm x 60mm.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 7W |
| Body Color | Dark Gray |
| Beam angle | 38°(Def)/15/24/55°(Opt) |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Slim Module - Only Lamp |
| Light Color | 4K |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP-20 |
| Power | NO |
| Warranty | 5 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø42mm x 60mm |
| Specification | CRI: Ra>90 | Driver: BAG | LED: Cree |
| Industry | Workspace, RESIDENTIAL, RETAIL |
| Type of rooms | Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights IGNIS-W BROWN COB Cylinder 10W 3K IGNIS-W-10W-BROWN-3K
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Spotlight MK421/3 BK+RG Wall Spotlight Multi-Spot - 3K MK421/3
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Spotlight 9610-3 BK+AB Wall Spotlight Round Multi - 3K 9610-3
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights IGNIS-R MATT BK COB Cylinder 10W 3K IGNIS-R-10W-MATT-BK-3K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories