Neptune Lights
Neptune Lights SPY BK COB Rectangle (Twin Head) 2x7W 5K NO
₹8909
₹5345
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Add a modern accent using the Neptune Lights SPY 2x7W recessed spotlight. The Black body emits 5000K Cool White light at 2x38° for controlled accent and display lighting. Dimensions: D129.5x68.5xH84mm, cut-out Ø120x55mm. Equipped with DALI Dimmable (DT-6) smart control. Tailored for retail displays, galleries, living rooms and reception areas.
Specification
| Type | Rectangle (Twin Head) |
| Wattage/Power | 2x7W |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 2x38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | DALI Dimmable (DT-6) |
| Light Color | 5K |
| Cut Hole size | Ø120x55mm |
| Lumens | 1260LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D129.5x68.5xH84mm |
| Specification | 2x7W | IP20 | CRI Ra>80+ | COB | 1260LM±5% | 2x38° | Recessed Adjustable |
| Industry | RETAIL, RESIDENTIAL, Workspace |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Entrance – Workspace: Reception, Corporate Office, Private Cabin |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights IGNIS-W BROWN COB Cylinder 10W 3K IGNIS-W-10W-BROWN-3K
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Spotlight MK421/3 BK+RG Wall Spotlight Multi-Spot - 3K MK421/3
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights Spotlight 9610-3 BK+AB Wall Spotlight Round Multi - 3K 9610-3
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights IGNIS-R MATT BK COB Cylinder 10W 3K IGNIS-R-10W-MATT-BK-3K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories